آشنایی با اثر چارلز دیکنر: داستان دو شهر


چارلز دیکنز برجسته‌ترین رمان‌نویس انگلیسی عصر ویکتوریا است و به عقیدهٔ جیمز جویس، از شکسپیر به بعد دیکنز تأثیرگذارترین نویسنده در زبان انگلیسی بوده ‌است. کتاب صوتی داستان دو شهر که دقیقاً هم‌زمان با تغییرات بزرگ زندگی دیکنز بوده از نظر منتقدان ادبی، بهترین اثر او شناخته می‌شود. همچنین این رمان آخرین اثر دیکنز است. او پس از تمام شدن کتابش گفته بود: «در تمام مدتی که این کتاب را می‌نوشتم هیجان‌زده و غمگین بودم. من تمام تلاشم را برای آن کردم.»

کتاب صوتی داستان دو شهر رمانی دربارهٔ عشق و انقلاب است که داستانش در لندن و پاریس، قبل و در طول انقلاب فرانسه رخ می‌دهد. در این داستان او از واقعیت یک لندن کثیف پرده‌برداری می‌کند. داستان دو شهر در لندن و فرانسه و در طول انقلاب فرانسه اتفاق می‌افتد و دو قهرمان مرد به نام‌های دارنی و کارتون دارد که هرکدام از آن‌ها حکایت دو روی تاریک و روشن انسان هستند. در تمام رمان‌های چارلز دیکنز این تقابل شخصیت‌های سفید و آرمان‌گرا با افراد سیاه و بدذات به چشم می‌خورد.

از چارلز دیکنز آثار ارزشمند بسیاری به جا مانده است. او بیش از پانزده رمان، تعدادی داستان کوتاه و مقاله نوشت. همچنین در کار روزنامه‌نگاری نیز چیره‌دست بود. کتاب‌ها و رمان‌های او تعداد صفحات بالایی دارند و تعلیق در آن‌ها به خوبی به چشم می‌خورد. دیکنز قصه‌گوی ماهری بود. به خوبی می‌دانست که چطور مخاطبان را مشتاق به ادامه دادن کند. این موضوع به خصوص در دورانی که داستان‌هایش را در روزنامه منتشر می‌کرد، حسابی به کارش می‌آمد. زیرا داستان‌ها به صورت تکه‌تکه در روزنامه منتشر می‌شدند. الیور توئیست، نیکلاس نیکلبی، سرود کریسمس، دیوید کاپرفیلد، داستان دو شهر و آرزوهای بزرگ از مشهورترین نوشته‌های او است.

تابه‌حال اقتباس‌های سینمایی، تلویزیونی، انیمشینی زیادی از روی آثار چارلز دیکنز صورت گرفته است. علاوه بر این، رمان‌های او بارها به شکل تئاتر به روی صحنه رفته‌اند.

خرید کتاب صوتی داستان دو شهر


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *