بازی‌ها: روانشناسی روابط انسانی | اریک برن


کتاب بازی‌ها: روانشناسی روابط انسانی شامل سه بخش است. بخش اول به تحلیل بازی‌ها می‌پردازد. بخش دوم توصیف انفرادی بازیها است و بخش سوم شامل مطالب بالینی و نظریات تازه‌ای است که به نظریات قبلی اضافه شده تا به درک مفهوم رفتار خالی از بازی کمک کند. در کتاب صوتی بازی‌ها ما با کودک، بالغ و والد سه بخش اصلی وجود هر انسانی آشنا می‌شویم و با بازی‌های ذهنی آشنا می‌شویم که در آن انسان‌ها بر اساس الگوهای قابل پیش‌بینی عکس العمل‌هایی نشان می‌دهند. بر این اساس ما می‌توانیم در هر لحظه متوجه بشویم که کدام بخش وجود ما است که کار را بر عهده گرفته است. مثلا اگر رئیس ما با بدخلقی و مثل یک والد که مدام امر و نهی می‌کند با ما برخورد کند، کودک درون ما پاسخی می‌دهد که کج خلقانه و در اصل در جواب همان والد است. 

اریک برن با نام کامل اریک لنارد برنشتاین در ۱۰ می۱۹۱۰ در مونترال کانادا متولد شد. پدر و مادر او هر دو پزشک بودند. اریک تحصیلاتش را در دانشگاه مک‌گیل به پایان رساند و در جنگ جهانی دوم، دوران سربازی‌اش را در قسمت پزشکی ارتش به پایان رساند. اریک را ابداع کننده‌ی روش تحلیل رفتار متقابل می‌دانند. با اینکه او بسیار تحت تاثیر نظریات فروید بود، اما در بسیاری از موارد هم نظریات کاملا مخالفی را با او ارائه می‌دهد. اریک پس از جنگ کار بالینی را زیر نظر اریک اریکسون در موسسه روانکاوی سن فرانسیسکو از سر گرفت و کتاب‌های تحلیل رفتار متقابل، بازی‌ها: روانشناسی روابط انسانی، ذهن در رفتار و بعد از سلام چه می‌گویید را تالیف و منتشر کرد.

برن در ۱۵ ژوئیه ۱۹۷۰ بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.

کتاب بازی‌ها: روانشناسی روابط انسانی برای افرادی که به مطالعه مباحث روانشناسی علاقه دارند، جذاب است. همچنین اگر دوست دارید در مورد خودتان به خود آگاهی برسید و روابط و تعاملتان را با دیگران بهبود ببخشید، این کتاب را بخوانید.

خرید کتاب صوتی بازی‌ها


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *