حرمسرای قذافی | مستندی عجیب


کتاب صوتی حرمسرای قذافی روایت یکی از دهشت‌بارترین وجوه حکومت جهنمی معمر قذافی دیکتاتور سرنگون‌شده‌ی لیبی است. آنیک کوژان روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی فرانسوی این کتاب را براساس تجربه‌های واقعی دختری به‌نام ثریا و دیگر قربانیان برده‌داری جنسی قذافی ـ‌آن هم در قرن بیستم میلادی‌ـ نوشته و از بخش مهمی از ستم‌های رواشده بر زنان به اسارت رفته توسط معمر قذافی پرده برداشته است. این کتاب در سال ۲۰۱۳ منتشر و به چندین زبان ترجمه شد.

آنیک کوژان روزنامه‌نگاری است که تحسین‌های زیادی را از آن خود کرده است. شاید زمانی که تصمیم گرفت پای حرف یکی از زنان اسیر در برج و باروی قذافی بنشیند تصور نمی‌کرد روزی کتابش این‌طور در دنیا دیده شود. کتابی سراسر درد و رنج. کتابی که قصه‌ای پرغصه را از روزگار سلطه قذافی بر لیبی روایت می‌کند. تاریخ، مدیون خبرنگارهایی است که برای رسیدن به واقعیت، خطر کردند. گاهی حتی از خطر گذشتند و چهره واقعی قدرت‌ها را نشان دادند. چهره واقعی حکومت‌ها و دیکتاتورها. همچنین مدیون زنان و مردان شجاعی که تصمیم گرفتند رازهای مگو را بازگو کنند. در جامعه‌ای که شاید گفتن برخی حرف‌ها تابو و ناخوشایند بود، زبان گشودند.

این نویسنده درباره جرقه شروع نگارش کتاب حرمسرای قذافی می‌گوید: «در اکتبر سال ۲۰۱۱ در یکی از رزوهای شاد و آشفته پس از دستگیری و مرگ معمر قذافی، دیکتاتور لیبی، با ثریا دیدار کردم. از طرف روزنامه لوموند، به طرابلس، پایتخت لیبی رفته بودم تا درباره نقش زنان در انقلاب تحقیق کنم. سوژه برایم مفتون‌کننده بود…» کوژان پی نقش زنان در انقلاب لیبی بود که به سوژه‌ای عجیب با داستانی وحشتناک رسید. او پای حرف دختری که از پانزده سالگی به اسارت قذافی درآمده بود نشست. درد و رنج‌ها را نوشت، غصه‌ها را کتاب کرد و باعث شد دنیا صدایش را بشنود. این خبرنگار مشهور فرانسوی بعد از شنیدن حرف‌های تکان‌دهنده و باورنکردنی ثریا، با تعداد بیشتری از دختران اسیر و آسیب‌‌دیده گفتگو کرد. حتی به زندان رفت و با نیروهای نظامی که در زمان قذافی مأمور به انجام دستورهای او بودند، مصاحبه کرد.

برای دانلود کتاب صوتی حرمسرای قذافی اینجا کلیک کنید.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *