خودت باش دختر و موفق شو!


کتاب صوتی خودت باش دختر کتابی بسیار محبوب و خوانده‌شده از مجموعه‌ی رشد فردی، نوشته‌ی ریچل هالیس، نویسنده و سخنران آمریکایی است. نام اصلی این کتاب «دختر صورتت را بشوی» با عنوان فرعی «دست از باور کردن دروغ‌هایی که راجع‌ به هویتت می‌گویند بردار تا بتوانی تبدیل به کسی بشوی که باید باشی» است. ترجمه‌ی اثر در ایران با نام «خودت باش دختر» هم صورت گرفته و به این نام بیشتر شناخته می‌شود.

ریچل هالیس مفاهیمی چون خودباوری، مسئولیت‌پذیری و لازمه‌های زندگی شاد و رضایتمندی را در زندگی زنان و دختران، در کتابی با عنوان خودت باش دختر مطرح کرده است. هالیس در این کتاب به زبانی ساده و روان تصاویر قالبی شکل گرفته توسط جامعه، رسانه و خانواده را مورد بررسی قرار می‌دهد، سپس الگوی طبیعی و روش دیگری برای خوشبختی ترسیم و معرفی می‌شود. ریچارد هالیس در مقدمه کتابش و در نامه‌ای سرگشاده به تمامی دختران و زنان اینطور نوشته‌ است: «کدام حقیقت؟ تو و فقط خود تو مسئول آدمی هستی که می‌شوی و همچنین مسئول میزان شادی و رضایتی که از زندگی داری. این مفهوم اصلی کتاب من است. اما اشتباه نکنید. من قرار است برای شما صدها داستان خنده‌دار، عجیب، خجالت‌آور، غم‌انگیز یا مسخره تعریف کنم که تمامشان به یک حقیقت ختم می‌شوند: زندگی تو به خودت بستگی دارد.»

کتاب صوتی خودت باش دختر در بیست فصل نوشته شده و همان‌گونه که در عنوان فرعی کتاب دیده می‌شود، در هر فصل هالیس از دروغ‌هایی که پیش از آن به خود می‌گفته، سخن به میان آورده است. این دروغ‌ها که می‌تواند گره ذهنی هر فردی باشد، بیش‌تر کلیشه‌هایی هستند که جوامع مختلف، حتی با وجود تفاوت‌های فرهنگی، به افراد، به‌خصوص دختران تحمیل می‌کند. این دروغ‌ها بعضا توسط خانواده و رسانه‌ها بازتولید می‌شود. دروغ‌هایی که توانایی‌ها و اعتمادبه‌نفس فرد را هدف می‌گیرد.

دروغ‌هایی که ریچل هالیس از آن‌ها گفته، گریبان‌ بسیاری از ما را گرفته‌اند. شاید در ظاهر مسئله‌ی مهمی به نظر نرسد، اما با کمی فکر کردن و عمیق‌تر شدن، به‌خوبی درمی‌یابیم چگونه هر کدام از این گره‌های ذهنی مانند گلوله‌ی برفی که از کوهی برف‌گرفته پایین می‌آید، در آغاز کوچک است اما درنهایت هر آن‌چه را در مسیرش باشد، ویران می‌کند.

کتاب صوتی خودت باش دختر یکی از محبوب‌ترین کتاب‌های خودیاری است که این عنوان را مدت‌هاست حفظ کرده است. طرفداران کتاب‌های خودیاری از ادبیات جذاب و به‌همان‌سان ساده‌ و روان ریچل هالیس لذت خواهند برد. برای دانلود کتاب صوتی خودت باش دختر به این سایت سر بزنید.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *