درباره کتاب اتاق اثر اما داناهیو


کتاب صوتی اتاق نوشته اما داناهیو نویسنده‌ای با تابعیت دوگانه ایرلندی_کانادایی است. نشر آموت این کتاب را با ترجمه علی قانع در ایران به چاپ رساند. این کتاب صوتی درباره زندگی مادر و کودکی است که داستانی باورنکردنی دارند. کودکی که تا پنج سالگی تصوری از دنیای بیرون از اتاق و «جارختی» کوچکش نداشت. مادر و فرزند. تمام دنیای پسرکوچک داستان همین بود. به نظرش همه آدم‌های دنیا روزی از شکم مادرشان متولد می‌شوند و در یک اتاق زندگی می‌کنند. اما دست تقدیر، یا بهتر است بگوییم قلم نویسنده، چالش‌های بزرگی را پیش پای این کودک پنج ساله قرار می‌دهد.

«مقدس آن‌چیزی است که احساس می‌کنی، شجاعت آن‌چیزی است که انجامش می‌دهی.» «اتاق» نوشته اما داناهیو(-۱۹۶۹) نویسنده ایرلندی-کانادایی است. کتاب «اتاق» در سال ۲۰۱۰ در لیست نهایی نامزدهای دریافت جایزه بوکر قرار داشت. در سال ۲۰۱۵، فیلمی با همین عنوان، با اقتباس از این کتاب ساخته شد که نامزد دریافت ۴ جایزه اسکار و برنده دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر زن شد. برای جک پنج ساله، اتاق تمام دنیاست. او در همان اتاق به دنیا آمده و بزرگ شده است؛ اتاق جایی است که او با مادرش زندگی می‌کند و آنجا با یکدیگر خواندن و نوشتن یاد می‌گیرند و می‌خورند و می‌خوابند و بازی می‌کنند. هر شب ماما او را در کمد لباس‌ها محکم می‌بندد تا بخوابد، چون نیک پیره قرار است که بیاید و او باید قبل از آمدنش خواب باشد. جک اتاق را خانه و تمام دنیای واقعی خود می‌داند، داستان اما برای مادر جک متفاوت است. برای مادرش اتاق یک زندان است که نیک هفت سال پیش، زمانی که او تنها ۱۹ ساله بود، ماما را در آن گروگان گرفت و دیگر اجازه خروج از آن را به او نداد. ماما از سر عشق برای فرزندش اتاق را سرشار از زندگی کرده است اما او می‌داند که این وضعیت رضایت‌بخش نیست. زمانی که خبردار می‌شود نیک به دردسر افتاده و ممکن است بخواهد جان آن دو را بگیرد، به فکر فرار می‌افتد. اما برای این فرار نخست لازم است تا به جک بفهماند که دنیایی ورای اتاق نیز در جریان است…

همه افرادی که به دنبال داستانی پر احساس و متفاوتند* می‌خواهند کمی از بند رمان‌های عاشقانه و رمانتیک خارج شوند، آن روی سکه‌ی دنیای واقعی را ببینند و با داستانی عجیب همراه شوند و خود و احساسات‌شان را به چالشی عمیق بکشند، از شنیدن کتاب صوتی اتاق لذت خواهند برد. برای خواندن معرفی کتاب صوتی اتاق به این سایت بروید.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *