درباره کتاب سه شب با مادوکس


کتاب صوتی سه شب با مادوکس نمایش‌نامه‌ای به قلم ماتئی ویسنی‌یک، نمایش‌‌نامه‌نویس، شاعر و روزنامه‌نگار اهل رومانی است. سه شب با مادوکس اثری فلسفی و رازآلود است که از تنهایی عمیق انسان در روزگار کنونی می‌گوید. شخصیت اصلی این نمایش‌نامه «مادوکس» نام دارد که پا به مسافرخانه‌ای می‌گذارد و اتفاق‌های عجیبی برای دیگر شخصیت‌های نمایش رقم می‌زند.

کتاب صوتی سه شب با مادوکس حول شخصیتی به‌نام «مادوکس» می‌گردد که سه شب را در یک مسافرخانه گذرانده است. او با «برنو» که صاحب مسافرخانه است، تمام این سه شب را بیلیارد بازی کرده و خوش گذرانده است. مادوکس به او قول‌های عجیبی داده است. او را وعده به آموختن بازی‌هایی داده که در آن‌ها برنده و بازنده معنا نداشته باشد. اما این تنها بخش عجیب داستان نیست. صبح روزی که داستان نمایش‌نامه از همان زمان آغاز می‌شود، شخصیت‌های دیگری وارد داستان می‌شوند و داستان به نقطه‌ی شگفت‌آوری می‌رسد. این شخصیت‌ها یعنی، «گروبی» که نگهبان فانوس دریایی است، «هزار» راننده تاکسی و «کلارا» که کارگر جنسی است، همگی ادعاهای مشابهی دارند. به‌ادعای آن‌ها مادوکس آن سه شب را با آن‌ها گذرانده است، با هر کدام جداگانه بوده اما به آن‌ها قول‌هایی یکسان داده است. آن‌ها بسیار عصبانی و عمیقا گیج و بهت‌زده می‌شوند. این انسان‌های بهت‌زده و عصبانی به سمت اتاق مادوکس می‌روند و باز هم با اتفاقی عجیب‌ مواجه می‌شوند.

ماتئی ویسنی‌یک، نمایش‌نامه‌نویس، شاعر و روزنامه‌نگار فرانسوی-رومانیایی است. ویسنی‌یک در ۲۹ ژانویه‌ی سال ۱۹۵۶ در شهر رادیوتس رومانی به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در دانشکده‌ی تاریخ و فلسفه‌ی دانشگاه بخارست گذراند و در سال ۱۹۸۰ از این دانشکده فارغ‌التحصیل شد. از سال ۱۹۷۷ نمایش‌نامه‌نویسی را آغاز کرد و تا سال ۱۹۸۷، چندین نمایش‌نامه و فیلم‌نامه نوشت. ویسنی‌یک در کشور خود با یک مشکل بزرگ روبه‌رو بود؛ حکومت دیکتاتوری رومانی به سرگردگی چائوشسکو، انتشار تمامی آثارش را ممنوع کرد. او در سال ۱۹۸۷ پس از دعوت شدن به فرانسه توسط بنیاد فرهنگی پاریس، از این کشور درخواست پناهندگی سیاسی کرد. او پس از حضور در فرانسه، آثارش را بیشتر به زبان فرانسوی می‌نوشت. عمده‌ی شهرت او نیز از طریق کتاب‌هایش به زبان فرانسوی به‌دست آمد. ویسنی‌یک مابین اوت ۱۹۸۸ تا اکتبر ۱۹۸۹، زمانی‌که در لندن روزگارش را می‌گذراند، با بخش رومانیایی رادیو بی‌بی‌سی همکاری می‌کرد. او به‌عنوان روزنامه‌نگار با رادیو بین‌المللی فرانسه نیز سابقه‌ی همکاری داشته است.

دانلود کتاب صوتی سه شب با مادوکس


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *