درباره کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن از سایمون کوپر


کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن به نویسندگی سایمون کوپر، نویسنده‌ی آفریقایی-انگلیسی، در سال ۱۹۹۴ منتشر شده است و با ترجمه و صدای عادل فردوسی‌پور به بازار کتاب ایران راه یافته است. کوپر که بیشتر حول مسائل ورزشی و خصوصا فوتبال می‌نویسد، در این کتاب سعی می‌کند تاثیرات فوتبال بر مسائلی از جمله سیاست و فرهنگ را بررسی کرده و علل آن‌ها را کشف کند. نام کامل این کتاب فوتبال علیه دشمن: چگونه محبوب‌ترین ورزش جهان انقلاب‌ها را آغاز و هیجان می‌بخشد و دیکتاتورها را در قدرت نگه می‌دارد است.

سایمون کوپر یک نویسنده‌ی آفریقایی-انگلیسی است که در سال ۱۹۶۹ متولد شده است. بیشتر نوشته‌های او درباره‌ی ورزش، به خصوص از دیدگاه انسان‌شناسی هستند. کوپر تاکنون در استنفورد، کالیفرنیا، برلین و لندن زندگی کرده است. او در دانشگاه آکسفورد در رشته‌های تاریخ و زبان آلمانی تحصیل کرده و همچنین در دانشگاه هاروارد، بورسیه‌ی کندی داشته است. او اکنون به همراه خانواده‌اش در پاریس زندگی می‌کند.

کوپر در اوگاندای آفریقای جنوبی متولد شد و زمانی که هنوز کودک بود، به لیدن هلند مهاجرت کرد؛ جایی که پدرش، آدام کوپر، در دانشگاه لیدن سخنرانی‌هایی مرتبط با انسان‌شناسی ایراد می‌کرد.

کوپر در سال ۱۹۹۴ به واسطه‌ی کتاب فوتبال علیه دشمن (با عنوان اصلی Football Against The Enemy) برنده‌ی جایزه‌ی کتاب ورزشی سال ویلیام هیل شد. پس از این، این کتاب در ایالات متحده تحت عنوان Soccer Against The Enemy منتشر شد. کوپر همچنین تاکنون برای آبزرور و گاردین نیز مطالبی نوشته و اکنون نیز به عنوان نویسنده‌ی ستون ورزشی در فایننشال‌ تایمز فعالیت می‌کند.

در سال ۲۰۰۳، کوپر کتاب آژاکس، هلندی، جنگ: فوتبال اروپا در طول جنگ جهانی را نیز منتشر کرد. در سال ۲۰۰۹، کوپر به همراهی استفان زیمنسکی، کتاب فوتبال‌سنجی را منتشر کرد. کوپر در این کتاب، فرمولی را مطرح کرد که به واسطه‌ی آن توانست بازی کردن صربستان و برزیل در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ را پیش‌بینی کند.

کوپر معمولا درباره‌ی فوتبال و فرهنگی که آن را احاطه می‌کند می‌نویسد. او تعدادی مقاله نیز درباره‌ی ورزش کریکت نوشته است. کوپر علاوه بر انگلیسی، به زبان آلمانی نیز می‌نویسد.

علاوه بر همه‌ی این‌ها، کوپر در مجلات کشورهایی از جمله ژاپن، هلند، سوئیس و سایر کشورها نیز می‌نویسد. او تاکنون جوایز متعددی را برای فعالیت‌های روزنامه‌نگاری خود از آن خود کرده است، از جمله جایزه‌ی مانوئل وازکوئز مونتالبان برای نویسندگی ورزشی در سال ۱۹۹۸ و جایزه‌ی انجمن ویراستاران مجلات بریتانیا برای بهترین ستون‌نویسی سال در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *