سیلماریلیون از تالکین


کتاب صوتی سیلماریلیون اثر جی. آر. آر. تالکین است و با ترجمه رضا علیزاده و صدای محمود هادی‌زاده منتشر شده است. این کتاب گذشته سرزمین میانه را روایت می‌کند.

کتاب صوتی سیلماریلیون نوشته جی. آر. آر. تالکین نویسنده انگلیسی و خالق مجموعه داستان‌های ارباب حلقه ها است. سیلماریلیون داستان‌های قبل از ارباب حلقه‌ها و دوران دو درخت و دوره اول را توضیح می‌دهد از ایلوواتار و ملکور تا به وجود آمدن الف‌ها و انسان‌ها.

این کتاب چهار سال پس از مرگ نویسنده توسط پسرش کریستوفر تالکین منتشر شد. نویسنده نوشتن کتاب سیلماریلیون از ۱۹۱۷ آغاز و تا آخر عمر روی آن کار کرد. سیلماریلیون داستان دنیایی است به‌نام «ائا».

این کتاب صوتی در پنج بخش نوشته شده است: بخش اول آینولینداله، در مورد آفرینش «ائا»، بخش دوم والاکوئنتا، توصیف والار و مایار، نیروهای فوق طبیعی در ائا، بخش سوم کوئنتا سیلماریلیون، که بخش عمدۀ مجموعه را تشکیل می‌دهد. این بخش روایت وقایع تاریخی قبل از دوران نخست و طی همین دوران و از جمله جنگ بر سر گوهرهایی به‌نام سیلماریل است. همان گوهرهایی که کتاب نام خود را از آنها گرفته است. بخش چهارم آکالابت، روایتی است از تاریخ سقوط نومه‌نور و مردمانش در دوران دوم. بخش پایانی حدیث حلقه‌های قدرت و دوران سوم است.

جان رونالد روئل تالکین (John Ronald Reuel Tolkien) ‌متولد ۳ ژانویهٔ ۱۸۹۲ در بلوم‌فونتین است و در ۲ سپتامبر ۱۹۷۳ در آفریقای جنوبی فوت کرد نویسنده، شاعر، زبان‌شناس و استاد دانشگاه بریتانیایی بود که برای آثار خیال‌پردازی حماسی‌اش شناخته می‌شود. از معروف‌ترین کتاب‌های او می‌توان به هابیت، ارباب حلقه‌ها و سیلماریلیون اشاره کرد.

شنیدن کتاب صوتی سیلماریلیون را به تمام علاقه‌مندان به نوشته‌های تالکین و ادبیات فانتزی پیشنهاد می‌کنیم. برای دانلود کتاب صوتی سیلماریلیون اینجا کلیک کنید.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *