چرا نمی‌توانیم کاری را شروع کنیم؟


شروع کردن برای خیلی‌ها سخت‌ترین مرحله‌ی یک مسیر است. گاهی زا آن سر باز می‌زنیم و گاهی آن‌قدر عقبش می‌اندازیم که دیگر بی‌معنی می‌شود و از مسیر دل کنده‌ایم. جیمز کلیر نویسنده کتاب عادت‌های اتمی این مشکل را شناسایی کرده سعی کرده با توصیه‌هایی که در سایتش ارائه می‌کند به‌مان کنند بر این ایدئال‌کرایی در شروع کار و عادت‌های دیگری که ما را از رسیدن به هدف و موفق‌شدن باز می‌دارند، دوری کنیم.

در ادامه ترجمه‌ی مقاله‌ی The Power of Imperfect Starts از جیمز کلیر را می‌خوانید.

این مقاله در وبسایت کلیر در این صفحه منتشر شده است.

قدرت شروع ناقص چیست؟

وقتی هدفی دارید – چه شروع یک کسب‌وکار باشد، چه تغذیه سالم‌تر یا سفر به دور دنیا – به راحتی می‌توانید به کسی نگاه کنید که قبلاً آن را انجام می‌دهد و سپس سعی کنید استراتژی او را مهندسی معکوس کنید.

در برخی موارد، این واقعا مفید است. یادگیری از تجربیات افراد موفق راه بسیار خوبی برای سرعت بخشیدن به منحنی یادگیری شماست.

اما به همان اندازه مهم است که به یاد داشته باشید که سیستم‌ها، عادت‌ها و استراتژی‌هایی که امروزه افراد موفق استفاده می‌کنند، احتمالاً همان سیستم‌هایی نیستند که در آغاز سفرشان استفاده می‌کردند.

آنچه در حال حاضر برای آنها بهینه است، لزوماً برای شروع لازم نیست. بین این دو تفاوت وجود دارد.

بگذار توضیح بدهم.

بهینه‌سازی در شروع در مقابل نیاز

اگر نوار خود را روی «شگفت‌انگیز» تنظیم کنید، شروع آن بسیار دشوار است.
-ست گودین
یادگیری از دیگران عالی است و من خودم همیشه این کار را انجام می دهم.

اما مقایسه وضعیت فعلی خود با فردی که در حال حاضر موفق است اغلب باعث می شود احساس کنید که منابع لازم برای شروع کار را ندارید. اگر به چیدمان بهینه آنها نگاه کنید، متقاعد کردن خود به خرید چیزهای جدید یا یادگیری مهارت های جدید یا ملاقات با افراد جدید می تواند واقعاً آسان باشد قبل از اینکه بتوانید حتی اولین قدم را به سمت اهداف خود بردارید.

و معمولاً این درست نیست. در اینجا چند نمونه آورده شده است.

سفر به دنیا. هر بار که به مسافرت می روم، کوله گردهای زیادی را می بینم که هزینه های زیادی را برای خرید وسایل خرج کرده اند: کیف های ضد باران، لباس های ضد رطوبت، کفش های خاص. حالا من نمی گویم دنده بی فایده است. تجهیزات عالی می تواند زندگی شما را در جاده آسان تر کند، اما نیازی به آن نیست. برای شروع دویدن نیازی به کفش نو ندارید. برای شروع تغذیه سالم به کاسه های آشپزی جدید نیاز ندارید. و برای شروع سفر نیازی به کوله پشتی جدید ندارید. آن چیزها ممکن است بهینه باشند، اما در ابتدا به آنها نیازی نیست.

راه اندازی یک کسب و کار. هنگامی که یک کارآفرین هستید، بسیار آسان است که در مورد بهینه بودن وسواس داشته باشید. این امر به ویژه در ابتدا صادق است. به یاد دارم که متقاعد شدم که اولین وب سایت من بدون یک لوگوی عالی موفق نخواهد شد. به هر حال، هر وب‌سایت محبوبی که به آن نگاه کردم، یک لوگوی حرفه‌ای داشت. من از آن زمان درس خود را یاد گرفتم. اکنون “لوگو” من فقط نام من است و این محبوب ترین وب سایتی است که ساخته ام.

تغذیه سالم. شاید بهترین رژیم غذایی شامل خرید گوشت گاو است که فقط با علف تغذیه می شود یا سبزیجاتی که فقط ارگانیک هستند یا یک استراتژی غذایی فوق العاده سالم دیگر. اما اگر فقط می‌خواهید در مسیر درست قدم بردارید، چرا در جزئیات گرفتار می‌شوید؟ از کوچک شروع کنید و به سادگی یک سبزی دیگر را در این هفته بخرید – چه ارگانیک باشد چه نباشد. بعداً زمان زیادی برای بهینه سازی وجود خواهد داشت.

کتاب قدرت شروع ناقص

کتاب قدرت شروع ناقص نوشته‌ی جیمز کلیر با ترجمه‌ی سیدایوب کوکبی و فرزانه حاج‌خلیلی در انتشارات میلکان چاپ شده است. این کتاب حاوی جستارهایی درباره‌ی بهتر انجام‌دادن کارها است. شما فقط یک‌بار زندگی می‌کنید؛ چگونه می‌خواهید به بهترین شکل از آن استفاده کنید؟ اساتید بهره‌وری اغلب پیشنهاد می‌کنند به‌جای کارایی، بر اثر‌بخشی تمرکز کنید. یعنی کار درست را انجام دهید نه کار بیشتر.

خرید کتاب قدرت شروع ناقص

اجتناب از طریق بهینه سازی


این ادعا که باید «بیشتر بیاموزید» یا «همه اردک‌هایتان را پشت سر هم قرار دهید» اغلب می‌تواند مانع حرکت شما در مورد چیزهایی شود که واقعاً مهم هستند.

شما می توانید شکایت کنید که بازی گلف شما در حال رنج است زیرا به باشگاه های جدید نیاز دارید، اما حقیقت این است که احتمالا فقط به دو سال تمرین نیاز دارید.
می‌توانید استدلال کنید که سفر سبک بدون کوله‌پشتی مناسب دشوار است، اما حقیقت این است که می‌توانید با چیزی که اکنون دارید، کار را انجام دهید.
می‌توانید به موفقیت مربی کسب‌وکارتان اشاره کنید زیرا از نرم‌افزار XYZ استفاده می‌کند، اما احتمالاً بدون آن شروع به کار کرده‌اند.
وسواس در مورد استراتژی نهایی یا رژیم غذایی نهایی یا باشگاه گلف نهایی می تواند راهی هوشمندانه برای جلوگیری از انجام کارهای سخت باشد.

همانطور که خوانندگان معمولی می دانند، من همه طرفدار بهینه سازی و بهبود هستم. یک درصد سود من را سرشار از شادی می کند. عادات کوچک من را شکست می دهد. سطوح آزاردهنده ثبات قلب من را به لرزه در می آورد. اما اجازه ندهید که تصورات بهینه از شروع شما در وهله اول جلوگیری کند.

یک شروع ناقص همیشه می تواند بهبود یابد، اما وسواس بر روی یک برنامه عالی هرگز شما را به خودی خود به جایی نمی برد.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *