عقاید یک دلقک را همه بخوانند


کتاب صوتی عقاید یک دلقک اثر معروف هاینریش بل و داستان زندگی، افکار و عقاید دلقکی است به نام هانس شنیر که از سوی همه حتی خانواده‎‌ی خود طرد شده است.

در نگاه اول هاینریش بل در کتاب صوتی عقاید یک دلقک یک عاشقانه‌ی نوستالژیک را به ما عرضه می‌کند اما بعد از خواندن کتاب می‌توانیم ردپای حمله به افکار جامعه‌ی آلمان قرن بیستم را در چالش‌های میان شخصیت اصلی داستان و جامعه مشاهده کنیم. در کتاب صوتی عقاید یک دلقک هانس با نگاه و زبانی تلخ مسائل سیاسی و مذهبی کشورش را به باد انتقاد می‌گیرد و تقریبا هیچ‌کس نمی‌تواند از گزند انتقادهای هاینریش بل در امان باشد. ماری معشوقه‌ی هانس به دلیل کاتولیک بودن او را ترک کرد و همین موضوع برای او کافی است تا افکار و عقاید یک جامعه‌ی کاتولیک را به باد انتقاد بگیرد.

هاینریش بل (۱۹۱۷ – ۱۹۸۵) نویسنده آلمانی برنده نوبل است. بیش‌تر کتاب‌های او به جنگ (به خصوص جنگ جهانی دوم) و آثار پس از آن می‌پردازد.

در بیست سالگی پس از اخذ دیپلم در یک کتابفروشی مشغول به کار شد اما سال بعد از آن، همزمان با آغاز جنگ جهانی دوم، به خدمت سربازی فراخوانده شد و تا ۱۹۴۵ را در جبهه‌های جنگ به سر برد.

با این‌که خانواده‌اش با نازی‌ها و حزب ناسیونال سوسیالیسم مخالف بودند، او در ابتدا با آن‌ها همدلی داشت. نامه‌هایی که بل از جبهه جنگ به دوست دختر و همسر آینده‌اش، آنه ماری، می‌نوشت به خوبی این مدعا را اثبات می‌کند. اما پس از زخمی شدن در جبهه شرق، دیدگاهش تغییر یافت و به عمق فاجعه جنگ و جنایت رژیم نازی پی برد.

در ۱۹۴۷ اولین داستان‌های خود را به چاپ رساند و با چاپ «قطار به موقع رسید»، در ۱۹۴۹، به شهرت رسید. بل در ۱۹۵۱ با برنده شدن در جایزه ادبی گروه ۴۷ برای داستان «گوسفند سیاه» موفق به دریافت اولین جایزه ادبی خود شد.

در ۱۹۷۱ ریاست انجمن قلم آلمان را بر عهده گرفت و تا ۱۹۷۴ ریاست انجمن بین‌المللی قلم را پذیرفت. او در ۱۹۷۲ به عنوان دومین آلمانی، بعد از توماس مان، جایزه ادبی نوبل را از آن خود کرد.

هاینریش بُل عاشق مردمان ساده و بی‌غل‌وغش است و قهرمانان داستان‌های او درماندگان و شکست‌خوردگانند، اما بُل آنها را شکست‌خورده نمی‌داند.

از جمله مهمترین آثار وی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: «قطار به موقع رسید»، «بیلیارد در ساعت نه و نیم»، «عقاید یک دلقک»،« سیمای زنی در میان جمع»، «آبروی از دست رفته کاترینا بلوم» و «شبکه امنیتی».

اگر دوست دارید از داستانی عاشقانه و در‌عین حال جنگی مطلع شوید، کتاب صوتی عقاید یک دلقک از هاینریش بل را انتخاب کنید. کتاب عقاید یک دلقک یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های دنیا است؛ بنابراین مطالعه آن برای همه افراد کتاب‌خوان‌، به‌ویژه علاقه‌مندان رمان خارجی، مناسب است.

خرید کتاب صوتی عقاید یک دلقک


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *