مثنوی معنوی را بشنویم


کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول) اثر بی‌نظیر و جاودانه از مولانا جلال‌الدین محمد بلخی است. در کتاب مثنوی معنوی (دفتر اول) ما با عمیق‌ترین اندیشه‌های عارفانه مولانا در قالب اشعاری خواندنی رو به رو هستیم.

شنیدن نسخه‌ی صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول) با صدای ساعد باقری، لطف و حلاوتی دو چندان دارد.

مولانا جلال الدین محمد بلخی در سال ۶۰۴ ه.ق در بلخ متولد شد. اما چندسال بعد، کمی پیش از زمانی که مغولان به ایران حمله کردند، و به دلیل مشکلی که پدرش بهاولد با دستگاه سلطنتی داشت، به قونیه مهاجرت کردند. مولانا آنجا بزرگ شد و شیخ شهر شد. برای خودش دستگاهی و مجالس وعظ و ارشاد و درسی ترتیب داد. به همین دلیل هم بود که از سفر رفتن به شیوه‌ی عرفا معاف شد و در عوض، پیری که او را به عالم عرفان کشاند، یعنی شمس در جستجو و طلب او به سفر رفت و او را یافت. شمس و مولانا مدتی را با یکدیگر روزگار گذرانیدند و در همان هنگام بود که عمیق‌ترین تحولات روحی در مولانا رخ داد و او را به چیزی بدل کرد که امروزه می‌شناسیم. مولانا به جز مثنوی معنوی آثار دیگری هم دارد. فیه ما فیه که مجموعه‌ای از تقریرات او است. پاسخ‌های او به پرسش‌های گوناگون اخلاقی، عرفانی، شرح و تفسیر آیات و احادیث و … مکتوبات مولانا که نامه‌های او برای امور جاری زندگی مریدان و آشنایان بوده. مجالس سبعه که خطابه‌ها و موعظه‌های اوست و دیوان اشعار که شامل شورانگیز ترین  غزلیات مولانا است. مولانا در سال ۶۷۲ ه.ق در قونیه درگذشته است.

اگر به شعر و ادبیات علاقه دارید و اگر دوست دارید با عرفان مولانا آشنا شوید، کتاب صوتی مثنوی معنوی (دفتر اول) را انتخاب کنید تا روحی تازه به روزهایتان ببخشید.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *