معرفی اثر موراکامی


کتاب صوتی ماشین مرا بران مجموعه داستان‌هایی از هاروکی موراکامی نویسنده مشهور ژاپنی است. داستان‌هایی که از زندگی مردم ساده، معمولی و روزمره‌های آن‌ها می‌گوید. اما با توجه به نوع نگارش نویسنده، باید انتظار چیزی فراتر از فقط یک داستان معمولی را از این نویسنده داشت. 

داستان‌ها و نوشته‌های هاروکی موراکامی نمونه‌های بسیار خوبی از داستان‌های سورئال و رئالیسم جادویی به شمار می‌آیند. این داستان‌ها دری از دنیای دیگری را به سوی شما می‌گشایند. دری به سوی تجربه‌ای جدید از خواندن. از سوی دیگر، برای بسیاری از افراد، مطالعه و خواندن داستان‌هایی از نویسندگان بزرگ، تاثیرگذار و برنده‌ جایزه جذابیت دارد. موراکامی نویسنده‌ای است که تمام این ویژگی‌ها را دارد. بنابراین خواندن و شنیدن آثارش از جمله کتاب صوتی ماشین مرا بران به مخاطبان داستان کوتاه از نویسندگان بزرگ، پیشنهاد می‌شود. 

هاروکی موراکامی در ۱۲ ژانویه سال ۱۹۴۹ میلادی در توکیوی ژاپن چشم به جهان گشود. پدر و مادر او، هر دو معلم بودند و در مدارس مختلف، ادبیات ژاپنی تدریس می‌کردند. پدرِ هاروکی از سربازان جنگ دوم امپراتوری ژاپن و چین بود و در طی این درگیری‌ها به‌شدت دچار جراحت شده بود. موراکامی بعدها در مقاله‌ای به نام از «پدرم که حرف می‌زنم از چه حرف می‌زنم» بیان کرد که آسیب‌های وارده بر پدرش در زندگی او تأثیر به‌سزایی داشته است. 

داستان مشهوری درباره‌ی ورود هاروکی موراکامی به دنیای نویسندگی وجود دارد؛ در سال ۱۹۷۹ میلادی، زمانی که هاروکی سی‌ساله بود، ایده‌ی کتاب «به آواز باد گوش بسپار» وسط یک مسابقه‌ی بیس‌بال در ورزشگاه به ذهنش رسید و نوشتن آن را روی یکی از مبل‌های کلوبش شروع کرد. نتیجه فوق‌العاده بود، این کتاب جایزه‌ی گوتزو را برای نویسنده به ارمغان آورد و موراکامی را از یک صاحب بار و کلوب که کارش شستن ظرف‌ها یا برنامه‌ریزی حضور خواننده‌ها بود به دنیای نویسندگان معرفی کرد. موفقیت این کتاب هاروکی را واداشت تا مقوله‌ی نوشتن را جدی‌تر دنبال کند و در این راستا «پین بال ۱۹۷۳» در قالب دومین جلد از سه‌گانه‌ای که بعدها به «سه‌گانه‌ی موش» معروف شد، انتشار یافت. ماجرای این سه‌گانه با چاپ «تعقیب گوسفند وحشی» در سال ۱۹۸۲ میلادی پایان یافت و این کتاب جایزه‌ی ادبی نوما را در همان سال برای هاروکی موراکامی به ارمغان آورد. با این‌که در این زمان هنوز هیچ‌کس در دنیا این نویسنده‌ی نوظهور را نمی‌شناخت، اما او دیگر تصمیمش را گرفته و نویسندگی را به‌عنوان شغل اصلی‌اش انتخاب کرده بود. 

شنیدن کتاب صوتی ماشین مرا بران را به تمام علاقه‌مندان به داستان‌های کوتاه و دوست‌داران آثار موراکامی پیشنهاد می‌کنیم. 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *