معرفی کتابی از اروین یالوم


کتاب صوتی دروغگویی روی مبل رمانی دیگر از مجموعه آثار داستانی اروین یالوم، روان‌پزشک، نویسنده‌ و مبدع روان‌کاوی اگزیستانسیال است. یالوم در این رمان رابطه‌ی درمان‌گر و درمان‌جو را در فرآیند روان‌کاوی بررسی می‌کند. خلاقیت ویژه‌ی یالوم که از آثار بی‌نظیری همچون «وقتی نیچه گریست» به یاد داریم، از مسئله‌ای که می‌توانست غامض باشد و ملال‌آور، داستانی زیبا و خواندنی خلق کرده است.

اروین یالوم آثار زیادی دارد که درونمایه آن‌ها اغلب روان‌درمانی، فلسفه و روایتگریِ داستانی است. شیوه درمانی و آثار او مدت‌هاست که در برنامه‌های آموزشی آمریکا جایی پیدا کرده است و مورد استفاده دانشجویان قرار می‌گیرد.

او معتقد است برای هر بیماری باید درمان مختص خودش را یافت، چرا که هرکدام از انسان‌ها داستان منحصر به فرد خود را دارند و گویی همین نگرش او را از آنچه به عنوان درمان یکدست برای همه در روانپزشکی متداول شده است، دور کرد.

کتاب صوتی دروغگویی روی مبل با داستان روان‌درمانگری به نام دکتر تراتر آغاز می‌شود. یکی از بیمارانش زنی است که چهل سال از او جوان‌تر است و تراتر با او رابطه‌ای بیش از رابطهٔ پزشک و بیمار برقرار می‌کند. کمیته اخلاقی متوجه مسئله می‌شود و پزشکی به نام ارنست لش را مسئول پیگیری قضیه می‌کند اما بعد از مدتی خود این پزشک با توطئهٔ همسر یکی از بیماران خود روبه‌رو می‌شود، زنی که می‌خواهد با اغوا کردن ارنست او را به دردسر بیندازد، داستان آخر درباره پزشک پول‌پرستی به نام مارشال است که از قضا بیماری ثروتمند به مطبش می‌آید. مارشال تلاش می‌کند با ترفندهای مختلف، بیمار را مشتری دائمی خود نگه دارد.

شنیدن این کتاب صوتی را به علاقه‌مندان به کتاب‌های روان‌شناسی، رمان و به‌خصوص کسانی که از خوانش داستان‌های عمیق و روانکاوانه لذت می‌برند، پیشنهاد می‌کنم.

خرید کتاب صوتی دروغگویی روی مبل


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *