معرفی کتاب بادبادک باز


کتاب صوتی بادبادک‌ باز شاهکار خالد حسینی و یکی از مهم‌تریم رمان‌های ادبیات معاصر جهان است. این رمان با ترجمهٔ پریسا سلیمان‌زاده و زیبا گنجی با گویندگی رضا عمرانی در انتشارات ماه‌آوا منتشر شده است. خالد حسینی با وجود دوری از کشورش، با درد و رنج مردمش بیگانه نیست و بندبند وجودش با غم و اندوه هم‌وطنان ستم‌دیده‌اش درگیر است. اندوه و مظلومیتی که در سطرسطر این اثر به‌خوبی نمایان و قابل درک است و از خلال این داستان ما را در جریان رخدادهای سیاسی این کشور قرار می‌دهد. کتاب صوتی بادبادک‌ باز داستان زندگی امیر است؛ پسری که نمی‌تواند گذشته‌اش را رها کند و با اینکه کیلومترها و سال‌ها از روزهای کودکیش دور شده است، همچنان با یاد آن روزها زندگی می‌کند. بادبادک‌باز تلخی و زیبایی و معصومیت و عشق و نفرت را با هم دارد. فیلمی با اقتباس از بادبادک‌باز به همین نام ساخته شده‌ و تئاتری نیز در آمریکا با اقتباس از این رمان به روی صحنه رفته است.

داستان از زبان امیر روایت می‌شود؛ نویسندهٔ اهل افغانستان از تبار پشتون که اکنون در سان فرانسیسکو زندگی می‌کند. قصه از زمانی شروع می‌شود که دوست امیر، رحیم‌خان از پاکستان با او تماس می‌گیرد. رحیم‌خان از امیر برای نجات یک بچه کمک می‌خواهد و امیر هم راهی افغانستان می‌شود؛ افغانستانی که طالبان آن را اشغال کرده است و یکی از سخت‌ترین و غم‌انگیزترین دوران تاریخ چندهزارساله‌اش را سپری می‌کند و به بهانهٔ این سفر به افغانستان امیر قصهٔ زندگی‌اش را تعریف می‌کند.

 امیر با شخصی به نام حسن دوست بوده است؛ حسن یک هزاره و پسر خدمتکار خانه و حامی و دلگرمی همیشگی امیر بوده است. اما زمانی که به حسن از جانب افراد تندرو تعرض جنسی می‌شود، امیر نمی‌تواند از او دفاع کند و این احساس گناه و عذاب وجدان تا سال‌ها همراه امیر می‌ماند. در سال ۱۹۷۹ با حمله روس‌ها به افغانستان امیر با پدرش از افغانستان فرار می‌کنند. سال‌ها بعد طالبان حسن و همسرش را به دلیل تعصبات قومیتی در افغانستان، به قتل می‌رسانند و تنها پسری معصوم (سهراب) از آن‌ها به یادگار می‌ماند؛ پسری که در دستان طالبان اسیر می‌شود. امیر با شنیدن این داستان به خاطر جبران خیانتش به حسن تصمیم می‌گیرد او را نجات دهد. اما در این راه با حقیقتی دربارهٔ پدرش و حسن روبه‌رو می‌شود.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *