معرفی کتاب باغ پیامبر


کتاب صوتی باغ پیامبر نوشتهٔ جبران خلیل جبران است و با ترجمهٔ آرش حجازی و صدای فرید حامد در انتشارات واوخوان منتشر شده است.

کتاب باغ پیامبر بعد از مرگ جبران خلیل جبران در سال ۱۹۳۳ منتشر شد. کتاب صوتی باغ پیامبر گفت‌وگوی مصطفی (ص) پیامبر اسلام با ۹ شاگردشان در قالب داستانی عرفانی و شاعرانه است.

در این کتاب مصطفی (ص) با شاگردانش دربارهٔ مسائلی مانند معنای زندگی، ماهیت آزادی بشری، چگونگی رابطه‌ٔ انسان با خالق و طبیعت سخن می‌گوید.

در آغاز کتاب صوتی باغ پیامبر می‌شنوید که پیامبر اسلام همراه یارانش با یک کشتی به سرزمین خودشان برمی‌گردند. گفت‌وگو از اول کتاب آغاز می‌شود و مخاطب وارد روایتی جذاب از مفاهیم عمیق عرفانی می‌شود.

جبران خلیل جبران در این کتاب با بهره‌گرفتن از مفاهیم عرفان شرقی مخاطب را با مفاهیم عرفانی آشنا می‌کند و با زبانی ساده از عشق تا قانون سخن می‌گوید.  

جبران خلیل جبران در ۶ ژانویۀ ۱۸۸۳ و در خانواده‌‌ای مسیحی مارونی به دنیا آمد. او اهل بشرّی لبنان و یک نویسندهٔ لبنانی – آمریکایی است.

جبران خلیل جبران در کودکی در فقر مطلق زندگی کرد و به‌همین‌خاطر از سواد و تحصیل بی‌بهره ماند. او پس از مهاجرت مادرش به آمریکا، توانست به مدرسه برود؛ پس در جوانی تصمیم گرفت به آمریکا بازگردد تا زبان عربی را یاد بگیرد. در جنگ جهانی اول جبران خلیل جبران در جبهه‌ٔ آزادی‌خواهان فعال بود و در نشریه‌های عربیِ مهاجران عرب در آمریکا، مقالات، شعر و داستان منتشر می‌کرد. مهم‌ترین کتاب او یعنی «پیامبر» در سال ۱۹۲۳ منتشر شد. این نویسنده و شاعر به نگارش اشعار معنوی و عرفانی پرداخت؛ اشعاری که می‌توانند تأثیرات عمیقی بر روی خوانندگان خود بگذارند. ازاین‌رو است که قلم جبران خلیل جبران، لطافتِ خاص این‌گونه نوشتارها را در خود دارد. لحن شعر‌های جبران خلیل جبران اغلب رسمی اما صمیمی است. او در شعرهایش از کلمات معنوی و عرفانی استفاده می‌کند. آثار جبران خلیل جبران به ۲ دسته تقسیم می‌شوند: آثاری که به زبان عربی نوشته‌اند و آثار انگلیسی‌زبان.

از میان آثاری که جبران خلیل جبران به زبان عربی نوشته است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

«موسیقی»، «عروسان دشت»، «ارواح سرکش»، «اشک و لبخند بال‌های شکسته»، «کاروان‌ها و توفان‌ها» و «نوگفته‌ها و نکته‌ها».

و از میان آثاری که وی به زبان انگلیسی نوشته است، باید به موارد زیر اشاره کرد:

«دیوانه»، «نامه‌های عاشقانه»، «آیا آدم ندید!»، «پیامبر و رازهای دل»، «ماسه و کف»، «مسیحا»، «پیشتاز»، «خدایان زمین»، «سرگردان»، «مسیح»، «فرزند انسان»، «پیامبر» و «باغ پیامبر».

کتاب پیامبر (The Prophet)، مشهورترین اثر جبران خلیل جبران است. این کتاب جزو معدود کتاب‌هایی در طول تاریخ بوده که چاپ آن هرگز متوقف نشده است.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *