معرفی کتاب شنیدنی: حرمسرای قذافی


کتاب صوتی حرمسرای قذافی روایت یکی از دهشت‌بارترین وجوه حکومت جهنمی معمر قذافی دیکتاتور سرنگون‌شده‌ی لیبی است. آنیک کوژان روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی فرانسوی این کتاب را براساس تجربه‌های واقعی دختری به‌نام ثریا و دیگر قربانیان برده‌داری جنسی قذافی ـ‌آن هم در قرن بیستم میلادی‌ـ نوشته و از بخش مهمی از ستم‌های رواشده بر زنان به اسارت رفته توسط معمر قذافی پرده برداشته است. این کتاب در سال ۲۰۱۳ منتشر و به چندین زبان ترجمه شد.

شنیدن این کتاب را پیش از همه به علاقه‌مندان تاریخ پیشنهاد می‌کنیم. این کتاب با پرداختن به جزئیات و بیان بی‌پرده‌ی واقعیات، نظر هر خواننده‌ و شنونده‌ای را جلب می‌کند. شنیدن این روایت حیرت‌آور برای طرف‌داران ناداستان، روایت‌های مستند و کسانی که به پژوهش در زندگی دیکتاتورها و سرنوشت‌شان علاقه‌مندند، بسیار مفید خواهد بود.

کتاب حرمسرای قذافی کتابی متفاوت است، کتابی براساس واقعیت که داستانی نیست. کتابی که با خواندنش مو به تنتان سیخ می‌کند. نویسنده‌ی این اثر آنیک کوژان، خبرنگاری فرانسوی که این کتاب را در سال 2013 منتشر کرد و مترجم این کتاب بیژن اشتری است. شخصیت اصلی این کتاب دختری به نام ثریا است که از مدرسه دزدیده شده و زندگی و آرزو‌هایش همگی، توسط دیکتاتور لیبی از بین رفت، البته دختران بسیاری در لیبی به سرنوشت ثریا دچار شده‌اند و بیشتر آنها از ترس آبرو و رنجاندنشان هرگز چیزی نگفتند. اما ثریا این قانون نانوشته را زیرپا گذاشت!! او بسیار شجاع بود، چون افشای چنین رازی کار راحتی نبود، خیلی از مردم لیبی بعد از سقوط دیکتاتورشان نیز حاضر به اعتراف و صحبت دررابطه با رازشان نشدند. دختران محافظ قذافی که همیشه در تمام عکس‌های او دیده میشدند، او را مانند مردی حامی حقوق زنان نشان میدادند که سورژه‌ی بسیاری از عکاسان در سراسر جهان بوده‌اند، اما کسی از راز‌های پشت دیوار‌های باب‌العزیزیه خبر نداشت، آنجا محل دفن آرزوی بسیاری از دختران لیبی بوده، مکانی که در قرن 21 مملو از خشونت و تجاوز و آزار جنسی بوده.

خرید کتاب صوتی حرمسرای قذافی


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *