چرا باید جاناتان مرغ دریایی را بشنویم؟


کتاب جاناتان مرغ دریایی داستان یک مرغ دریایی به نام «جاناتان لیوینگستون» است که نمی‌خواهد مثل بقیهٔ مرغان دریایی زندگی کند؛ می‌خواهد تندتر و بالاتر پرواز کند، اما هم‌نوعانش تغییر را دوست ندارند و او را از جمع خود می‌رانند. به‌راستی این جاناتان است که تنها مانده یا مرغانی که او را راندند؟ سرگذشت این مرغ دریایی بلندپرواز، نزدیک ۴۰ سال است که میلیون‌ها نفر را مجذوب خود کرده است. جاناتان مرغ دریایی، کتابی سرشار از امید است؛ داستان پرواز و رهایی، داستان چگونه پریدن و چگونه دل‌کندن، داستان رهاکردن و شکستن تمام عادات، یک داستان نمادین که می‌شود از آن اوج‌گرفتن را آموخت و اینکه هرگز نباید مأیوس شد و دست از تلاش کشید.

این اثر داستانی در میان، آثار دیگر ریچارد باخ، از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. جدا از داستان تأثیرگذارش، این کتاب اولین کتاب ترجمه‌شده از باخ به فارسی است. ریچارد باخ در این داستان، در این تمثیل، از رهایی، پرواز و دل‌کندن از عادات و تلاش برای ساخت دنیایی بهتر صحبت می‌کند. شاید بتوان داستان جاناتان مرغ دریایی را تمثیلی از زندگی انسان‌ها و جنگ و کشمکش درونی و بیرونی آن‌ها دانست. هر انسانی در اعماق وجود خود باور دارد که مخلوقی خاص است و نمی‌خواهد مانند سایرین باشد و برای رسیدی به هدفی به زندگی پا گذاشته است، اما شکست‌ها و سختی‌های مسیر خاص‌بودن، قرارگرفتن در قیدوبندهایی که جامعه، آداب‌ورسوم و فرهنگ‌ها به غلط بر افراد تحمیل می‌کنند، برای همه قابل‌تحمل نیست و درنهایت بیشتر انسان‌ها به روزمرگی و گذران زندگی تن می‌دهند.

ریچارد باخ در سال ۱۹۳۶ در ایلینوی به دنیا آمد. او از نوادگان یوهان سباستین باخ، آهنگساز بزرگ و مشهور آلمانی، بود. او در سال ۱۹۵۵ وارد کالج لانگ بیچ استیت شد. «جاناتان باخ»، یکی از فرزندان این نویسنده، کتابی به نام «بر فراز ابرها» درمورد رابطه‌اش با پدری که هیچ‌وقت او را نشناخت، نوشته است.

ریچارد باخ در هر حوزه‌ای که مربوط به خلبانی می‌شود، کار کرده است؛ مانند ساخت تصاویر متحرک در آسمان، نویسندگی و آموزگاری فنی هوانوردی؛ حتی مدتی نیز به‌عنوان راوی و همچنین خلبان نمایش‌های هوایی، در یک فیلم که بر اساس یکی از کتاب‌هایش ساخته شده بود، بازی کرد. این فیلم «هیچ چیز اتفاقی نیست» نام داشت. با وجود اینکه به هوانوردی علاقهٔ بسیاری داشت، همیشه دوست داشت بنویسد. یکی از معلم‌های ورزشش در دوران دبیرستانش به ریچارد باخ کمک کرد تا به توانایی‌های ذاتی‌اش پی ببرد. از سال ۱۹۵۹ او عقایدی درمورد یک پرنده که علاقه دارد محدودیت‌های اطرافش را بشکند داشت. منظور از این علاقه‌مندی، کتاب «جاناتان مرغ دریایی» است که فیلم آن نیز ساخته شده است. در تمام کتاب‌های او تقریباً از هواپیما به‌عنوان یک وسیله برای رساندن پیام استفاده شده است. او مذهبی به نام «مذهب پرواز» را تأسیس کرده است که پیروانی هم داشته است.

شنیدن کتاب صوتی جاناتان مرغ دریایی را به همه کسانی که به دنبال کشف تازه‌ای از معنای زندگی هستند، پیشنهاد می‌کنیم. برای خرید کتاب صوتی جاناتان مرغ دریایی به این سایت مراجعه کنید.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *