چرا باید کتاب سم زدایی دوپامین را بشنویم؟


کتاب صوتی سم زدایی دوپامین نوشته تیبو موریس است. این کتاب با ارائه راهکارهایی ساده و تمرینات عملی به ما کمک می‌کند تا میزان تمرکزمان را افزایش بدهیم و بدون اینکه درگیر عوامل حواس پرتی شویم، به انجام کارهایمان بپردازیم.

دوپامین (Dopamine) را می‌توان مشهورترین ساکن سرزمین مغز دانست. با وجود اینکه انواع مولکول‌ها و مواد شیمیایی در مغز ما به فرایند اندیشیدن، تحلیل‌کردن و کنترل بدن کمک می‌کنند، در میان آن‌ها، کمتر ماده‌ای به اندازه‌ٔ دوپامین مشهور شده است؛ اگرچه گاهی در گفت‌وگوها و متن‌های عمومی، دوپامین به‌عنوان عامل شیمیایی مرتبط با لذت و اعتیاد شناخته می‌شود، اما کارکرد دوپامینْ بسیار فراتر از این‌ها است. دوپامین کارکردهای متعددی دارد که کمک به کنترل حرکت‌ و کنترل توجه، خواب، حافظه، تأثیرگذاری بر خُلق و پیش‌بینی لذت، تنها چند نمونه از آن‌ها است؛ در واقع دوپامین یک پیام‌رسان عصبی است. امروز می‌دانیم که بسیاری از رفتارها و تجربه‌های لذت‌آفرین، تولید دوپامین را افزایش می‌دهند؛ مانند مصرف کوکائین، هروئین و الکل، تجربه‌ٔ رابطه‌ٔ جنسی، شنیدن موزیک موردعلاقه، فعالیت در شبکه‌های اجتماعی، همکاری و تعاملات سازنده‌ٔ جمعی، تنبیه کسی که اصول و اخلاق را درمورد ما رعایت نکرده، شکست‌خوردن یا بدبخت‌شدن کسی که از ما موفق‌تر بوده است. به همین علت است که در ادبیات عامه، دوپامین با لذت‌‌بردن مترادف شده و آن را به‌عنوان ماده‌ٔ لذت‌آفرین مغز انسان شناخته‌اند.

تیبو موریس نویسندهٔ بیش از ۲۰ کتاب از جمله یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون «مربی خودت باش» است که نزدیک به ۲۰۰ هزار نسخه فروخته و به بیش از ۱۰ زبان از جمله فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، چینی، تایلندی و روسی ترجمه شده است. مأموریت این نویسنده کمک به مردم عادی برای دستیابی به نتایج خارق‌العاده است. اگر کتاب‌های کاربردی و الهام‌بخش ساده را دوست دارید و متعهد به بهبود زندگی خود هستید، آثار او را دوست خواهید داشت. کتاب صوتی سم زدایی دوپامین یکی از آثار اوست.

خرید کتاب صوتی سم زدایی دوپامین


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *