چه کتاب‌هایی بشنویم؟


کتاب صوتی پولینا (با نام کامل پولینا، چشم و چراغ کوهپایه)، اثر آنا ماریا ماتوته نویسنده‌ی مشهور اسپانیایی و منتشرشده در سال ۱۹۹۹ است. این داستان درباره‌ی کودکی ۱۰ ساله و یتیم به نام پولینا است که به کوهستان فرستاده می‌شود تا پیش پدربزرگ و مادربزرگش زندگی کند و طی این سفر و زندگی در روستایی کوهستانی، با دنیا و ارزش‌هایی کاملا جدید مواجه می‌شود.

پولینا که به تازگی ۱۰ ساله شده است، طی سفری طولانی با قطار و اتوبوس، به کوهستان کانتابریا می‌رود تا در کنار پدربزرگ و مادربزرگش زندگی کند. پولینا، از اینکه دیگر مجبور نیست عمه سوزانای ترسناکش را در شهر ببیند بسیار خوشحال است و در همین حین، متوجه می‌شود که تمایل و علاقه‌ی زیادی به زندگی در روستایی ناهموار در قلب کوهستان دارد. او در روستای پدربزرگ و مادربزرگش، با دنیایی ناشناخته مواجه می‌شود و شروع به کشف زوایای مختلف آن می‌کند، دنیایی که سرشار از برف و سرماست. او در این روستا با پسری نابینا و فقیر به نام نین نیز آشنا می‌شود و دوستی پایداری با او برقرار می‌کند و در همین دوستی، پولینا یاد می‌گیرد که به زندگی با دیدی متفاوت و جدید نگاه کند.

کتاب صوتی پولینا را محمد قاضی به فارسی برگردانده و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آن را منتشر کرده است.


جودی آبوت دختری پرشر و شور و بلندپرواز است که در نوانخانه با تعدادی کودک یتیم زندگی می‌کند؛ تا اینکه روزی، شخصی او را به سرپرستی قبول کرده و از نوانخانه به کالج می‌فرستد. جودی که نمی‌داند او چه کسی است، نام بابا لنگ دراز را برای او انتخاب می‌کند و از آن به بعد، تصمیم می‌گیرد برای بابا لنگ دراز نامه بنویسد. کتاب صوتی بابا لنگ دراز شرح همین نامه‌های جودی به پدرخوانده‌اش است که با قلمی بسیار شیوا و جذاب بیان شده و روحیات ساده و معصومانهٔ جودی آبوت را نشان می‌دهد. کتاب صوتی بابا لنگ دراز از این جهت شنیدنی است که می‌توان صدای گوینده را با صدای خود جودی یکی دانست و جوری تصور کرد که انگار خود جودی نامه‌هایش را برای ما می‌خواند. ما همراه با جودی می‌خندیم و گریه می‌کنیم و پا به پای او پیش می‌رویم تا به هویت واقعی بابا لنگ دراز پی ببریم.


کتاب انسان در جستجوی معنا اثر زیبا و خواندنی ویکتور فرانکل‌، روانپزشک اتریشی است. ویکتور فرانکل این اثر را بر اساس تجربیاتش از کار در اردوگاه‌های کار اجباری نوشته است.

ویکتور فرانکل در طول دوران زندگی‌اش مدتی را در اردوگاه‌های کار اجباری آشویتس و داخاو گذراند. او در این دوران پدر، مادر، برادر و همسرش را از دست داد. او و خواهرش تنها کسانی بودند که توانستند از این مهلکه نجات پیدا کنند. ویکتور فرانکل در طول آن مدت تجربیات وحشتناکی مانند گرسنگی، سرما، بی‌رحمی و خشونت را از سر گذراند. اما با این حال به دنبال معنایی برای زندگی می‌گشت چون زندگی را شریف و ارزشمند می‌دانست. کتاب انسان در جستجوی معنا نتیجه‌ی تلاش‌های او برای یافتن هدف زندگی است. این کتاب دو بخش دارد. یک بخش به این تجربیات او در اردوگاه‌ها می‌پردازد و بخش دیگر کتاب، تجربه‌ سال‌های کار در مطبش به عنوان روان‌پزشک است.


کتاب صوتی «مهاجر سرزمین آفتاب» نوشتهٔ حمید حسام ومسعود امیرخانی با گویندگی فاطمه محمدی در ناشر صوتی سماوا منتشر شده است. این کتاب خاطرات کونیکو یامامورا یگانه مادر شهید ژاپنی در ایران است. کونیکو یامامورا که تا بیست و یک سالگی‌اش تحت آموزه‌های بودا پرورش یافته بود، آشنایی خود را با همسر مسلمانش، یک نقطۀ عطف می‌داند؛ نقطه‌ای که همه چیز بعد از آن تغییر کرد و او را به دنیای جدیدی از ارزش‌های اسلامی و انقلابی وارد کرد و ثمرۀ زندگی او، یعنی فرزند نوزده ساله‌اش را در راه پاسداری از این ارزش‌ها به مقام رفیع شهادت رسانید.

 این کتاب به روایت خاطرات کونیکویامامورا می ​پردازد. وی تنها مادر شهید است که اصالتی ژاپنی دارد و فرزند شهیدش جوان نوزده ساله‌​ای بود که هم در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت‌های زیادی داشت و هم در زمان جنگ تحمیلی با وجود سن کم، راهی جبهه​‌ها شد تا از اسلام و ایران دفاع کند که در عملیات والفجر یک، در منطقه فکه به شهادت رسید.


خرید کتاب صوتی مهاجر سرزمین آفتاب


کتاب صوتی قلعه حیوانات -که با نام مزرعه حیوانات نیز شناخته می‌شود- نوشته جورج اورول است که به‌صورتی غیر مستقیم به شرایط حاکم بر شوروی سابق در طول جنگ جهانی دوم اشاره دارد.

جورج اورول در همه‌ی کتاب‌هایش از جمله قلعه حیوانات ابزار و عناصر داستان‌های علمی – تخیلی را به‌کار می‌گیرد، اما درحقیقت نوشته‌های او بیشتر از هر چیز تبلیغاتی‌ است بر ضد کمونیسم و اصولا هر نوع رژیم استبدادی. او رمان‌نویسی را روشی برای نشان دادن عالم اخلاق می‌دانست و به همین دلیل بود که از این راه اعتراضش را علیه‌ بی‌رحمی‌ها و سنگدلی‌های طرفداران فرانکو و استالین پیدا کرد.

در سال ۱۹۵۴ در میان درگیری‌های جنگ سرد اولین فیلم اقتباسی سینمایی کتاب قلعه حیوانات ساخته شد. در این نسخه و بر اساس این فیلم می‌توانستیم نتیجه بگیریم که نظام استالینیستی خوک‌ها بسیار بدتر از نظام سرمایه‌داری آقای جونز است. در حالیکه در داستان اصلی می‌شد نتیجه گرفت که هر دو به یک اندازه بد هستند.

کتاب صوتی قلعه‌ حیوانات از منظر ادبی به‌قدری اهمیت دارد که در کلاس‌های درس تدریس می‌شود؛ شنیدن این اثر از جورج اورول برای آن‌هایی که به مباحث آزادی، دیکتاتوری و دموکراسی علاقه‌مندند مناسب است.

خرید کتاب صوتی قلعه‌ حیوانات


کتاب صوتی بی حد و مرز به ما می‌گوید که ارزشمندترین موهبت انسان‌ها، مغز آنها است.

مغز به ما توانایی می‌دهد یاد بگیریم، عشق بورزیم، بیندیشیم، خلق کنیم و طعم لذت را بچشیم. مغزِ ما دروازه‌ای به احساسات‌مان نیز هست؛ به ظرفیت‌مان برای تجربهٔ زندگی به عمیق‌ترین شکلِ ممکن و به توانایی‌مان برای دست‌یابی به درکی پایدار و ماندگار از صمیمیت. مغز انسان، توان نوآوری، رشد و انجام کارهای مختلف را به نوع بشر می‌دهد.

با این حال، تعداد کمی از ما می‌دانیم که با استفاده از چند روشِ عملی می‌توان مغز را ارتقا داد و بر توانایی یادگیری افزود. بسیاری از ما نمی‌دانیم که می‌توانیم مغزمان را تا حدّ زیادی بهبود دهیم و به این صورت زندگیِ خود را نیز بهتر کنیم.

جیم کوییک، در کتاب صوتی، رازِ داشتنِ یک زندگی استثنایی و نامحدود کردن ذهن را آشکار می‌کند.
کتاب صوتی بی حد و مرز


کتاب صوتی شب های روشن اثر نویسنده ‌اهل روسیه فئودور داستایوفسکی است. این داستان کوتاه اولین بار در سال ۱۸۴۸ منتشر شد. این داستان که یک نسخه سینمایی ایرانی اثر فرزاد موتمن با همین نام هم از آن ساخته شده است که مهدی احمدی و هانیه توسلی در این فیلم به‌ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان مرد تنهایی است که به دنبال هم‌صحبت می‌گردد. این کتاب با ترجمه مریم محبوب و صدای گرم حامد فعال منتشر شده است.

داستان در مورد پسر جوان احساساتی است که به دنبال کسی برای صحبت با در و دیوار شهر هم درد و دل می‌کند. به طور اتفاقی با دختری بر‎خورد می‌کند که منتظر معشوقش است؛ معشوقی که مدت‌هاست دیگر سر قرار نمی‌آید. او را از دست یک مست نجات می‌دهد و به یکباره انگار نوری به زندگیش تابیده باشد، زنده می‌شود. شخصیت خاص پسر که خود را استثنایی می‌خواند در کنار سادگی دختر فضای رمانتیکی ایجاد می‌کند که برای همه آشناست.

کتاب صوتی شب های روشن


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *