چه کتاب‌هایی بشنویم؟


1.

کتاب صوتی خسرو و شیرین منظومه‌ای مثنوی، سروده‌ی نظامی گنجوی شاعر سده‌ی ششمی ایرانی است. این کتاب یکی از پنج‌ گنج یا مجموعه‌ی

خمسه‌ی نظامی است. نظامی این اثر را در نیمه‌ی دوم قرن ششم هجری آفرید. هسته‌ی داستان خسرو و شیرین عشق خسرو پرویز ساسانی و شیرین شاهزاده‌ی ارمنی است. این داستان راویان متعددی دارد اما روایت نظامی برجسته‌ترین آن‌ها است. برخی ریشه‌های خسرو و شیرین را ادبیات فولکلور کردی می‌دانند.

نظامی گنجوی که از ستون‌های ادبیات فارسی است، منظومه‌ی مثنوی خسرو و شیرین را به سفارش سلطان ارسلان سلجوقی و در ۶۱۵۰ بیت سروده است. خلق این اثر جاودان ۱۶ سال از عمر نظامی مابین سال‌های ۵۷۱ تا ۵۸۷ هجری را به خود اختصاص داد. کتاب صوتی خسرو و شیرین در حال مشاهده آن هستید، گزیده‌ای از این منظومه است که به‌همت انتشارات ماه‌آوا و با خوانش رضا عمرانی و راضیه هاشمی منتشر شده است.

دانلود کتاب صوتی خسرو و شیرین بدون سانسور

2.

کتاب صوتی زن بودن اثری از تونی گرنت است که به زنان کمک می‌کند تا حق حیات خود را دریابند و آنچه را که برای یک زندگی سالم به آن احتیاج دارند، به دست بیاورند.

تونی گرانت، نویسنده کتاب صوتی زن بودن؛ به زنانگی خود تحقق بخشید و عشق را بیابید، معتقد است نیازی به این کار نیست. برای اینکه زنان بتوانند به معنای واقعی چگونگی زن بودن را درک و تجربه کنند، تنها نیاز دارند تا زنانگی از دست رفته خودشان را دوباره بازپس یابند. این کتاب صوتی به ما راه و روش این کار را می‌گوید. او در این کتاب از زنان حرف می‌زند. تلاش‌هایی که می‌کنند و نیز جامعه که اکثرا در حال تخریب تلاش‌های زنان است. اما در این کتاب راه‌حلی نیز به مخاطبان داده شده است.

شنیدن کتاب صوتی زن بودن را به تمام زنانی که دوست دارند موفق، فعال و تاثیرگذار باشند، پیشنهاد می‌کنیم. این اثر برای علاقه‌مندان به مطالعات زنان نیز کتاب مفیدی است.

دانلود کتاب صوتی زن بودن

3.

مسئله اسپینوزا نوشته اروین د. یالوم، روایتی جذاب، پرکشش و مسحورکننده از زندگی این فیلسوف مشهور است. در کنار آن، آلفرد روزنبرگ، از رهبران حزب نازی است که در انتخابات دبیرستان سخنرانی تند و یهودی‌ستیزانه‌ای می‌کند. او ایمان دارد تنها نژاد برتر نژاد آریایی است. در جلسه‌ای با حضور مدیر و معلمش تصمیم گرفته می‌شود که آلفرد به عنوان تنبیه زندگی‌نامه‌ی گوته را بخواند. آن‌جاست که او می‌فهمد گوته، کسی که او به شدت می‌ستاید، آرامش فکری خود را مدیون اسپینوزا می‌داند، اسپینوزای یهودی. چه‌طور ممکن است فردی چون گوته تا این حد یک یهودی را بستاید و افکارش را قبول داشته باشد؟ اسپینوزا چه داشت که باعث شد فردی از «نژاد برتر» او را که یک یهودی بود بستاید؟ روایت هم‌زمان زندگی اسپینوزا و افکارش و تفکرات نژادپرستانه روزنبرگ خط داستانی کتاب صوتی مسئله اسپینوزا است.

دانلود کتاب صوتی مسئله اسپینوزا

4.

ورونیکا تصمیم میگیرد بمیرد یکی از آثار سه‌گانه پائولو کوئيلو است. کتاب‌هایی که او در آنها به زندگی یک هفته از انسان‌های معمولی پرداخته است. انسان‌هایی معمولی که هرکدامشان ناگهان با یک مفهموم کلیدی و بزرگ مانند عشق، مرگ و قدرت روبه‌رو می شوند.

کوئيلو در این سه‌گانه می‌خواهد بگوید چه درون انسان و چه در جوامع بزرگ، تغییرات به یک‌باره رخ می دهند درست زمانی که اصلا انتظارش را نداریمو زندگی مثل یک مبارزه است تا شهامت و قدرت و وجود انسان را بیازماید. زندگی به عقب برنمی‌گردد و یک هفته هم زمان زیادی است تا در برابر سرنوشتمان تصمیم درست بگیریم. دو اثر دیگر این سه‌گانه «کنار رود پیدرا نشستم و گریستم» و «شیطان دوشیزه پریم» هستند.

دانلود کتاب صوتی ورونیکا تصمیم می‌گیرد بمیرد


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *