معرفی ۴ کتاب درباره واقعه عاشورا


واقعه عاشورا حادثه‌ای غم‌انیگز و تراژیک در تاریخ جهان اسلام است که قلب‌های مسلمین را به درد آورده و از ذهن‌ها پاک نمی‌شود. این واقعه در کنار وجه احساسات‌برانگیز خود، آموزه‌ها و درس‌هایی نیز برای مردم دارد. یکی از راه های آشنایی با این درس‌ها و مطلع‌تر شدن از وقایع کربلا، خواندن کتاب‌هایی در این زمینه است. در ادامه چند کتاب مهم و مفید درباره عاشورا و کربلا و امام حسین معرفی خواهیم کرد.

عاشورا چگونه و چرا؟

مسئله‌ٔ قیام امام حسین(ع) و ماجرای کربلا یکی از مسائل پیچیده‌ٔ تاریخ اسلام است؛ و لذا درباره‌ٔ آن واقعه‌ٔ عظیم، تفسیرها و تحلیل‌های متفاوت و گاه متناقضی ارائه شده است؛ امّا در‌عین‌حال این واقعه‌ٔ تاریخی، از مستندترین بخش‌های تاریخ اسلام نیز هست؛ چرا که در بسیاری از حوادث این نهضت، در بین مورّخین اتفاق نظر وجود دارد.

در ماجرای قیام امام حسین(ع) چند نکته‌ٔ اصلی و اساسی هست که در این کتاب به طرح و تحلیل آن‌ها می‌پردازیم و با تحلیل آن‌ها می‌کوشیم چگونگی و چرایی آن حادثه‌ٔ عظیم را تبیین کنیم. در این پژوهش سعی داریم اولاً بدانیم «قیام کربلا و عاشورا چه بوده است؟» و ثانیاً، بدانیم «این قیام چرا اتفاق افتاده است؟»

حسین (ع) از زبان حسین (ع)

کتاب حسین (ع) از زبان حسین (ع) نوشته محمد محمدیان است. این کتاب شرح زندگی و زمانه امام سوم شیعیان از زبان خود ایشان است و برای مخاطبان زندگی ائمه بسیار جذاب است.

در کتاب حسین (ع) از زبان حسین (ع) زندگی این امام بزرگوار را می‌خوانید گویی که خودش زندگی‌اش را روایت می‌کند، جذابیت کتاب در انتخاب راوی است.

پیشنهاد می‌کنیم کتاب صوتی حسین از زبان حسین را با صدای علی همت مومیوند بشنوید.

اخلاق در عاشورا

کتاب اخلاق در عاشورا نوشتۀ هادی خوشنودی است. این کتاب را انتشارات میراث ماندگار منتشر کرده است. اسوه کامل سعادت بشریت پیامبر اکرم (ص)، بار‌ها اهل‌بیت خویش به‌ویژه حسین بن علی (ع) را نجات‌بخش و راهنما معرفی کرده است و همگان را به حادثه و نهضت بزرگ عاشورا سوق می‌دهد. نهضتی که الگویی جامع در زمینه‌های عبادی، عرفانی، سیاسی، اجتماعی و اخلاقی است؛ ولی در میان آنچه از ابعاد نهضت آن بزرگوار متأسفانه فراموش و مورد غفلت واقع شده، بُعد اخلاقی نهضت عاشوراست.

مقتل لهوف

کتاب لُهوف که مَلهوف علی قَتلی الطُفوف هم گفته شده یکی از منابع مهم و کهن واقعهٔ عاشورا و تاریخ زندگانی حسین بن علی، امام سوم شیعیان نوشته ابوالقاسم رضی الدین علی بن موسی معروف به سید بن طاووس به زبان عربی است.

این کتاب برای مسافرت‌ها و هنگام زیارت بر اختصار نوشته شده و به همین خاطر، سلسله اسناد روایات حذف شده و تنها آخرین راوی یا کتاب مرجعی که روایت از آن نقل شده آمده‌است.

کتاب در چند بخش گرد آمده است:

  • مقدمه: شامل مطالبی در عظمت واقعه عاشورا و مقام حسین بن علی و ارزش گریه و عزاداری بر او و انگیزه نگارش کتاب .
  • مسلک اول: پیرامون مسائل قبل از شروع واقعه عاشورا، که از ولادت امام حسین تا وقایع روز عاشورا را شامل می‌شود.
  • مسلک دوم: شامل وقایع روز عاشورا است تا کشته شدن امام حسین.
  • مسلک سوم: شامل وقایع بعد از کشته شدن امام حسین است که از فرستادن سر کشته شدگان به کوفه شروع شده و اسارت خاندان امام حسین را بیان کرده و با مراجعت اسرا به مدینه به اتمام می‌رسد .
  • پس از آن نیز حالات امام سجاد را در گریه بر پدرش بیان نموده‌است .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *